tel: +381604745518
e-mail: bisernadolina@gmail.com

BELOGLAVI SUP

Biserna dolina

09 November 2020

No Comments

Beloglavi Sup: Najveća Ptica Srbije

Beloglavi sup (Gyps fulvus) je naša najveća ptica, poznata po impresivnom rasponu krila koji može dostići i do 3 metra. Njegova prosečna težina kreće se između 7,5 i 8,5 kg, a pojedinci mogu težiti i do 11 kg. Ova veličanstvena ptica se gnezdi krajem januara ili početkom februara, kada ženka nosi samo jedno jaje. Na jajetu leže oba roditelja 54-56 dana, a proces rasta izleglog mladunca traje 110-130 dana.

Gnežđenje i Stanište

Beloglavi supovi gnežde se na stenama različitog sastava, pretežno krečnjačkim. Gnežđenje je obično grupno, formiraju se kolonije, dok su izolovani parovi veoma retki.

Polno Sazrevanje i Povratak u Koloniju

Polno sazrevanje beloglavog supa traje između 4 i 7 godina. Nakon ovog perioda, mladi supovi se najčešće vraćaju u svoju zavičajnu koloniju, čime doprinose očuvanju populacije ove fascinantne ptice.

Otkrijte više o beloglavom supu i njegovoj ulozi u ekosistemu Srbije, te se pridružite naporima za njegovu zaštitu!

Uloga Beloglavog Supa u Ekosistemu: Prirodna Reciklaža

Beloglavi sup (Gyps fulvus) igra ključnu i nezamenljivu ulogu u lancu ishrane našeg ekosistema. Ove veličanstvene ptice se isključivo hrane uginulim životinjama, čime značajno doprinosi smanjenju rizika od širenja zaraza i obezbeđuje prirodnu reciklažu u prirodi.

 Izuzetna Sposobnost Uočavanja

Beloglavi supovi imaju neverovatno oštro oko, koje im omogućava da uoče uginulu životinju veličine zeca sa visine od 3500 metara. Pored toga, mogu da primete druge lešinare na udaljenosti čak 6000 metara! Ove sposobnosti čine ih izuzetno efikasnim u pronalaženju hrane.

 Društveni Karakter i Timski Rad

Pored gnežđenja u kolonijama, beloglavi supovi pokazuju svoj društveni karakter i prilikom ishrane. Oni su pravi timski igrači, jer kolektivno traže hranu. Ovaj način ishrane je posebno važan kada je hrana u prirodi nedovoljna ili slučajna.

Beloglavi sup je stoga od suštinskog značaja za održavanje ravnoteže u ekosistemu. Njihova uloga u prirodi doprinosi zdravlju ekosistema i očuvanju biološke raznolikosti. Otkrijte više o ovoj fascinantnoj ptici i njenoj važnosti za našu prirodu!

Gospodar Beskrajnog Neba: Beloglavi Sup iznad Uvca

Beloglavi Sup: Uspon Retke Vrste na Uvcu

Pre dvadesetak godina, beloglavi sup (Gyps fulvus) bio je na ivici izumiranja. Godine 1990. na području Uvačkih jezera preživelo je samo sedam parova ove ugrožene ptice. Situacija se značajno promenila 1994. godine kada je osnovan Fond za zaštitu ptica grabljivica “Beloglavi sup”, kao i hranilište Manastirina, gde se kontinuirano iznose tela uginulih životinja i klanični otpad.

Zahvaljujući naporima entuzijasta i ljubitelja prirode, brojnost beloglavih supova je znatno porasla. Danas, na Uvcu se može naći između 450 i 500 jedinki, uključujući oko 110 gnezdećih parova. Ova uspešna priča o očuvanju beloglavog supa svedoči o važnosti zaštite prirode i ekosistema.

Otkrijte više o naporima za očuvanje ove jedinstvene vrste i njenom značaju za ekosistem Uvca!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Instagram
...